Prenatale Testen
Als ouder maak je je zo nu en dan wel eens zorgen of je kind gezond zal zijn. Tegenwoordig hebben ouders de keuze om prenatale testen te laten uitvoeren. Weet dat je hier recht op hebt, maar even goed het recht hebt deze te weigeren.
De meeste toekomstige ouders laten een echografie nemen en een bloedonderzoek uitvoeren. Wordt hier een risico vastgesteld, dan kun je een dieper onderzoek vragen: een vlokkentest of een vruchtwaterpunctie.
Wanneer de testen een ernstige afwijking bij de foetus aan het licht brengen, staan ouders voor de verscheurende keuze om de zwangerschap af te breken of toch uit te dragen. In het laatste geval wordt het ouderschap van een kind met een handicap een bewuste keuze. Die beslissing is enorm moeilijk: je moet afwegen welke belasting de handicap op je gezin zal leggen en wat de levenskwaliteit van je kindje zal zijn.
De infolijn prenatale diagnose (078/ 15 35 55) informeert over verschillende aspecten van prenatale diagnose. Je kan er medische en emotionele vragen stellen: hoe gebeuren de prenatale testen, hoe moeten de resultaten geïnterpreteerd worden, welke mogelijke ingrepen zijn er na de geboorte van een kind met een bepaalde handicap, wat zijn de overlevingskansen, hoe wordt de belasting voor het gezin ingeschat?
Het centrum voor relatievorming en zwangerschapsproblemen organiseert begeleidingsgesprekken voor vrouwen en/of koppels die willen praten over hun moeilijkheden of verwerking na een zwangerschapsafbreking. Er is aandacht voor het beslissingsproces, de verantwoordelijkheid van de keuze en factoren die rouwverwerking kunnen bemoeilijken. De gesprekken worden vastgelegd na telefonische afspraak op het nummer 016/ 38 69 50. De prijs voor een gesprek is 40 euro.
Een zwangerschap beëindigen omwille van een ernstige afwijking is een moeilijke beslissing. Lotgenotencontact vind je bij de groep Cozapo.
DNA-onderzoek mag enkel gebeuren in één van de vier Vlaamse centra voor genetisch onderzoek, verbonden aan een universitair ziekenhuis. Ze voeren labo-onderzoeken uit en informeren over genetische aandoeningen.
Er zijn verschillende redenen om een Centrum voor Medische Genetica te contacteren: bij een aangeboren afwijking bij de baby, herhaalde miskramen, een ziekte die bij een aantal familieleden telkens rond dezelfde leeftijd opduikt, e.d. Het onderzoek gaat na of er bij één van de, of beide partners een welbepaald gen aanwezig is dat de afwijking veroorzaakt. Vrouwen boven de 35 kunnen zich vooraf laten informeren over de risico’s van een zwangerschap op oudere leeftijd.
Hou er rekening mee dat een genetisch onderzoek soms enkele maanden in beslag kan nemen. Informeer je bij je huisarts.
Centrum Medische Genetica Antwerpen
Centrum voor Medische Genetica Brussel
Centrum voor Medische Genetica Gent
Centrum Menselijke Erfelijkheid Leuven
Laatst aangepast (woensdag 20 juli 2011 15:48)


